Συγγραφέας: Christy White
Ημερομηνία Δημιουργίας: 7 Ενδέχεται 2021
Ημερομηνία Ενημέρωσης: 11 Ενδέχεται 2024
Το "Luffy" της Γαλλίας ορίζει τις εγγραφές EVO με τον ελεγκτή PS1 - Παιχνίδια

Η Ευρώπη είδε τελικά τον πρώτο νικητή του Series Fighter Evolution Championship Series (EVO), αλλά κατέληξε στα πιο απίθανα σενάρια.

Στην πρώτη εμφάνιση του μεγάλου τελικού, ο Γάλλος Oliver "Luffy" Hay νίκησε τον Masato "Bonchan" Takahashi Street Fighter 4 χρησιμοποιώντας τρεις κατηγορίες, κανένας άλλος πρωταθλητής Street Fighter δεν έχει πέσει ποτέ: ένας Ευρωπαίος έπαιξε θηλυκό χαρακτήρα (Rose) ενώ χρησιμοποιούσε έναν ελεγκτή κονσόλας αποθεμάτων Sony PlayStation 1.

Όλα ήταν ευθυγραμμισμένα για Luffy να είναι ένα άλλο στατιστικό δεδομένου ότι ήταν τοποθετημένος στο χαμόγελο βραχίονα, αλλά αγωνίστηκε δρόμο του έξω από μια σύνθεση των κυρίως ιαπωνικών gamers που αναπαύονται μαξιλάρια αγώνα στους γύρους τους.

Με την υπερηφάνεια της χώρας του στη γραμμή, και τον ελεγκτή PS1 του, παραδέχτηκε μόνο δύο παιχνίδια, ενώ στο πλαίσιο του ηττημένου. Και οι δύο απώλειες ήρθαν εναντίον του εκπροσώπου των ΗΠΑ Darryl "Snake Eyez" Lewis στον ημιτελικό γύρο, ήττες που σταμάτησαν σχεδόν τις πιθανότητες του Luffy να γίνει πρωταθλητής.

Ο Bonchan περίμενε να τον περιμένει στους μεγάλους τελικούς, αφού κέρδισε δύο αγώνες με ένα σύνολο 6-2, αλλά ο Luffy συνέχισε να κυριαρχεί ενάντια στους ευνοημένους Ιάπωνες. Ο Γάλλος έγινε το 2014 του EVO Street Fighter 4 πρωταθλητής με 3-1 επαναφορά, 3-1 νίκη.

Η συζήτηση για το arcade stick / fight pad εναντίον της ελεγκτικής κονσόλας έχει διεξαχθεί σε όλη την κοινότητα τυχερών παιχνιδιών, χωρίς κανένας υπεύθυνος (ή ελεγκτής) να είναι ανώτερος εκτός από το γεγονός ότι μέχρι στιγμής δεν έχει κερδίσει ποτέ ένα τουρνουά EVO Street Fighter.

Ενώ ο γύρος πρωταθλημάτων Street Fighter 4 EVO 2014 δεν μπορεί να διευθετήσει αυτή τη συζήτηση, ο Luffy και ο μικρός ελεγκτής γκρίζου αποθέματος του επιστρέφουν στην Ευρώπη με το EVO 2014 Street Fighter 4 τίτλος.